loader
  • Strona główna
  • Muzyka
  • Kendrick Lamar pierwszym raperem z nagrodą Pulitzera. Wśród laureatów Polka Martyna Majok
Muzyka

Kendrick Lamar pierwszym raperem z nagrodą Pulitzera. Wśród laureatów Polka Martyna Majok

Raper Kendrick Lamar otrzymał tą wyjątkową nagrodę za wydany w 2017 roku album DAMN.

Nagroda Pulitzera przyznawana jest corocznie za osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa, muzyki i literatury pięknej. Zdobywcy wybierani są przez jury działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Oprócz prestiżu, nagrodzeni mogą liczyć na 15 tys. dolarów nagrody. Nagroda Pulitzera została ufundowana w 1917 roku przez węgierskiego dziennikarza i wydawcę - Josepha Pulitzera.

Ostatnimi czasy po raz kolejny rozdano nagrody Pulitzera. Zdecydowanie największym zaskoczeniem jest wybór jury w dziedzinie muzyki. Nagrodzony został bowiem raper Kendrick Lamar.

Miliony sprzedanych płyt na całym świecie, 11 nagród Grammy, z czego za samą płytę DAMN otrzymał cztery. W 2017 roku numer jeden na prestiżowej amerykańskiej liście Bilboard 200.

Kendrick Lamar dostał nagrodę Pulitzera

Jury wyróżniło jego najnowszy album - DAMN. Uzasadnienie tej decyzji mówiło, że album ten jest wirtuozerską kolekcją piosenek, z odpowiednią autentycznością i dynamizmem i jest idealnym odzwierciedleniem życia współczesnych Afroamerykanów.

Dzięki ten nagrodzie Lamar dołączył do zacnego grona takich artystów jak Wynton Marsalis, Aaron Copland czy Samuel Barber. Niesamowite jest, że po raz pierwszy w 75-letniej historii nagrody Pulitzera w dziedzinie muzyki otrzymał ją raper. Dotychczas dostawali ją tylko jazzmeni i kompozytorzy muzyki klasycznej.

Kendrick Lamar

Wśród zwycięzców tegorocznego Pulitzera natkniemy się także i na polskie nazwisko. Na liście znajdziemy polską artystkę Martynę Majok., która została wyróżniona w kategorii dramat. Jej sztuka Cost of Living została dostrzeżona i doceniona prze jury. Opowiada ona o relacjach pomiędzy dwojgiem niepełnosprawnych osób i ich opiekunami. Jest to już trzecie dzieło artystki, które zostało wystawione w Nowym Jorku.

Autorem najlepszej fikcji literackiej okazał się w tym roku Less Andrew Sean Greer. Wyróżniono rówież poetę Franka Bidarta za jego wspaniałą antologię Half-light: Collected Poems 1965-2016. W kategoriach dziennikarskich dostrzeżono m.in reporterów The New York Times i New Yorkera, którzy zajmowali się głośną sprawą molestowania kobiet świata filmu przez Harveya Weinsteina.

Nagrody Pulitzera należą do najważniejszych laurów w świecie dziennikarstwa czy literatury. Jego zwycięzców,najczęściej osoby pochodzenia amerykańskiego, wybiera jury z Wyższej Szkoły Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia.

Fundatorem nagrody jest Joseph Pulitzer, amerykański potentat prasowy węgierskiego pochodzenia, który był jednym z ważniejszych ludzi okresu końca XIX w. Nagrody po raz pierwszy zostały przyznane w 1917r., honorując twórców w siedmiu kategoriach. Obecnie wyłaniani są laureaci aż 21 rożnych dziedzin.

Zdobywcy nagrody otrzymują świadectwo zdobycia Nagrody Pulitzera oraz czek na 15 tysięcy dolarów. Dzieje się tak w 20 kategoriach. W kategorii "Służba publiczna" nagroda w postaci złotego medalu trafia do gazety, mimo że medal jest przypisany do konkretnej osoby.