loader
Literatura

Międzynarodowy Dzień Poezji – 10 współczesnych poetów, których warto znać

Ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Poezji obchodzimy 21 marca, a pierwsze odbyły się w Paryżu. Uczestniczył w nich Aleksander Nawrocki i wprowadził tradycję do Polski.
Ideą ŚPD jest promocja poezji i w ramach obchodów można uczestniczyć w spotkaniach z twórcami, w koncertach, widowiskach i wieczorach poetycko-muzycznych. Święto porywa i do akcji włączają się nawet kawiarnie, gdzie za kawę płacimy tego dnia wierszem.
Nie zawsze możemy w tym uczestniczyć, ale by uczcić Dzień Poezji, możemy sięgnąć w tym czasie po tomik poezji.

Pokolenie mistrzów

Zanim jednak zagłębimy się w poezję, warto sobie uświadomić, jak ważne miejsce zajmuje ona w naszej kulturze. Wielka czwórka-: Milosz, Szymborska, Różewicz, Herbert, wpłynęła na całą poezję świata, a młodzi poeci wciąż nie mogą wyjść z ich cienia.
Dzieła mistrzów cechuje tradycja, z oparciem się czasowi i zmianom ustrojowych, a wliczając do szacownego grona Barańczaka i Hartwig, ujrzymy artystów-intelektualistów i kronikarzy swych czasów.
Ich poezja porusza najistotniejsze rzeczy, obnaża systemy i odsłania pustkę, która zajęła miejsce dawnych wartości.
Dostęp do ich twórczości jest łatwy. „Stanisław Barańczak. Wiersze wybrane”, „Julia Hartwig. Wiersze wybrane” – to przykłady niedawno wydanych przez wydawnictwo a5, wartościowych pozycji.

Poeci obecni w mediach

Ważne dla promocji są nagrody literackie.

  • Urszula Kozioł – wielokrotnie nominowana do Nike i Orfeusza; laureatka Nagrody im. Kościelskich (1969), Polskiego PEN-Clubu (1998); Silesius (2011) za całokształt twórczości. Szczególnie polecany bardzo osobisty tomik „Klangor”.
  • Tomasz Różycki – nominowany do Nike. Laureat Nagrody Kościelskich (2004) za poemat „Dwanaście stacji” nawiązujący do „Pana Tadeusza” i do „Kartoteki”.
  • Jacek Podsiadło – wielokrotnie nominowany do Nike, zeszłoroczny zdobywca Nagrody Silesius za całokształt twórczości.
  • Szymon Słomczyński – poeta najmłodszego pokolenia – laureat projektu „Połów 2012”, finalista Nike 2014; nominowany do nagrody za debiutancki tomik „Nadjeżdża”, za który także zdobył I nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Złoty Środek Poezji”.

Tropami poezji

Pamiętajmy jednak, że system nagród, może być jedynie drogowskazem. Nie zachwycamy się poezją za to, że zdobywa nagrody, pragniemy w niej znaleźć ślad własnych przeżyć. Zatem gdzie szukać czegoś dla siebie? Rozejrzyjmy się, poeci wydają e-booki, publikują na blogach i w witrynach społecznościowych, wiersze pojawiają się w repertuarach artystów i na murach, powstają lawinowo. Żeby wychwycić to, co ważne, warto sięgnąć po pisma literackie (np. Ha!art, biBLionetkę Biura Literackiego) oraz śledzić imprezy zorganizowane w ramach ŚDP. Przede wszystkim: nie bójmy się sięgać po wiersze.