loader
Literatura

Kryminalni debiutanci 2018 roku

Odrodzenie popularności powieści kryminalnej, zarówno w Polsce, jak i za granicą, staje się faktem. Zaczęło się od krajów skandynawski, ale i my możemy pochwalić coraz ciekawszymi autorami. Na jakie nazwiska warto zwrócić uwagę?

1. Bernadeta Prandzioch
Ta młoda Ślązaczka, która z wykształcenia jest psychologiem. Nic zatem dziwnego, że główną bohaterką debiutanckiej powieści „Terapeutka” jest Marta Szarycka, pracowniczka gabinetu terapeutycznego. W ogrodzie znaleziono zwłoki. Tajemnicze wiadomości, które otrzymuje kobieta, wciągają ją w wir toczącego się śledztwa i zmuszają do konfrontacji z bolesną traumą, której doznała w przeszłości. Na uwagę zasługuje zwłaszcza pełna sprzeczności charakterystyka głównej bohaterki.

2. Marta Matyszczak
W tym roku zadebiutowała również Marta Matyszczak, która prowadzi Kawiarenkę Kryminalną, znany portal poświęcony kryminałom. Cała akcja „Tajemniczej śmierci Marianny Biel” dzieje się w Chorzowie. Ważnym punktem fabuły jest odnalezienie zwłok dawnej gwiazdy miejscowego teatru. Policja szybko stwierdza, że przyczyną śmierci aktorki był jedynie nieszczęśliwy wypadek, ale były policjant Szymon Solański myśli inaczej. Wraz z psem Guciem, rozpoczynają własne śledztwo. Powieść odznacza się ciekawymi opisami, ale też poczuciem humoru.

autorzy kryminałów

3. Jarosław Rybski
Jarosław Rybski zajmował się dotychczas dziennikarstwem muzycznym oraz tłumaczeniem powieści i komiksów, teraz debiutuje jako autor. Jego retro kryminał „Warkot” przenosi czytelników w świat Wrocławia lat 50. Po jego ulicach grasuje brutalny morderca pozbawiający swoje ofiary krwi, sekta poszukująca zaginionej relikwii i tajemnicza czarna pobieda. Rozwiązania zagadki podejmuje się grupa pozornie niepasujących do siebie bohaterów. Okraszona humorem intryga przenosi nas do peerelowskiej rzeczywistości.

4. Anna Bińkowska
Również Anna Bińkowska, absolwentka archeologii ze specjalizacją w zakresie tradycji antycznej w sztukach wizualnych, postanowiła napisać powieść. Akcja książki „Tu się nie zabija” dzieje się na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie odnalezione zostaje ciało dyrektora. Sprawą zajmuje się sierżant Iga Mirska, świeżo przeniesiona do pracy w wydziale do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw z komendy na Bielanach. Wszystko wskazuje na to, że morderstwo ma związek z pracą ofiary, a pewien świadek ma wiele do ukrycia.

5. Marcel Woźniak
Marcel Woźniak ma już na koncie scenariusze telewizyjne, słuchowiska radiowe oraz biografię Leopolda Tyrmanda. „Powtórka” to jego debiut w świecie beletrystyki. Akcja dzieje się w Toruniu, gdzie Leon Brodzki kończy karierę jako policjant. Oto pewien morderca zaczyna odtwarzać najtrudniejsze zagadki z kariery Brodzkiego. Ponowna konfrontacja wcale nie jest taka prosta, tym bardziej, że wszystkie ślady prowadzą z powrotem do Brodzkiego i jego rodziny.

Dobrze mieć oko na kryminalnych nowościach – choć kupno powieści debiutanta zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko, lecz warto je podjąć. Możemy zostać mile zaskoczeni.